Papír ismeretek


Ismertetünk néhány alapvető információt a papírok világából. Ezzel a segédlettel segítünk eligazodni a kifejezések között.




Ablakos boríték

A boríték előoldalán a jobb alsó sarokban fóliával takart ablak található, így látható válik a levélre írt címzés.

Akvarellpapír

Lágy fogású, szívóképes, kissé szemcsézett felületű rajzpapír. Szerkezete jellegzetesen barázdált, átnézete egyenletesen felhős. Vízfestmények készítéséhez használják.

Álló boríték

A rövidebb oldalán nyíló boríték (fejben nyitható boríték).



Bélelés

Általában a borítékoknál használnak bélelést.

Biblianyomó papír

Nagy oldalszámú, és ennek ellenére viszonylag nagy terjedelemben előállítani kívánt könyvek (szótárak, kézikönyvek, lexikonok, bibliák stb.) nyomtatásához használatos finom vékony papír. Nem íróképes, de kiválóan nyomtatható, lágy, bársonyos tapintású, puha fogású.

Boríték

Lehet ablakos, vagy ablak nélküli; zárás módjai: enyvezett, szilikonos, öntapadós; standard

Boríték méretek (mm-ben értendő)

LC/6: 114 x 162

LA/4: 110 x 220

C6/C5: 114 x 229

LC/5: 162 x 229

TC/5: 162 x 229

TB/5: 176 x 250

LC/4: 229 x 324

TC/4: 229 x 324

TB/4: 250 x 353

LB/4: 250 x 353

C3: 324 x 458

Cellulózkarton

Széles felhasználási körben feldolgozott termék. Nyilvántartó lapokat, könyv-, folyóiratfedeleket, iratgyűjtőket, gyors-fűzőket stb. készítenek belőle. Famentes, 160-240 g/m2 határok között gyártják. Színe natúr, vagy színes, felülete jól simított, írható.

Csomagolópapír

Szilárd, rugalmas papírfajta. A felhasználás sokrétűsége miatt az egyes csomagolópapírok tulajdonságai, jellegzetességei eltérnek egymástól. Csomagolópapírokból széles körben állítanak elő csomagolóeszközöket.



Duplex karton

Kétrétegű, az egyes rétegek anyagösszetétele eltérő. 250-300 g/m2 tömegű. Gép-sima felületű, natúr színű. Főleg hullámlemezek fedőrétegeként használják.



Famentes ofszetpapír

Famentes alapanyagú, fehérített cellulóz. A jobb minőségű ofszetpapírok részben rongytartalmúak. Tömör, zárt felületű, íróképes, merev tartású, alig áttetsző, fehér, csont-sárga vagy szürke színű termék.

Fatartalmú papír

Olyan papírok, melyek 10-70% facsiszolatot tartalmaznak.

FCO

Film Coated Offset vékonyan mázolt ofszetpapír, mely az LWC-nél jobb minőségű.

Fekvő boríték

Hagyományos (hosszabb oldalán) nyíló boríték.

Felületi simaság

Általánosan elfogadott megnevezés, mely leírja a papír, illetve a karton felületének simaságát.

Gép-sima nyomópapír

Fatartalmú papír, hazánkban 60-90 g/m2 határok között gyártják. Színe fehéres, kevésbé igényes sajtótermékekhez használják.

Grammsúly

A papír vastagságát az egy négyzetméterre eső grammsúllyal jellemzik. De azonos grammsúlyú papírok, kartonok lehetnek eltérő vastagságúak, ezért gyártás előtt nézzünk meg a nyomdában egy papírmintakönyvet!

GSM (grams per square meter)

Gramm per négyzetméter, felülettömeg.



Hullámlemez

Alapvető csomagolóipari termék, dobozok, ládák készítésére használják. Előállításával olyan szerkezet jön létre, amelynek szilárdsága az alkotó papír és kartonréteg eredeti szilárdságát meghaladja. Ezt elsősorban speciális rétegezéssel érik el. Alapvetően két külső réteg közé egy harmadik, hullámos réteget ragasztanak, amely növeli a lemez merevségét. A hullámlemez dobozok laposan szállíthatók és a felhasználási helyen állíthatók össze, így szállítási költségük alacsony.

Idem papír

Önátíró papír

Itatóspapír

lágy, szívóképes, nagy sűrűségű, jól nedvesedő papír.



Kalapcsomagoló papír

20-30 g/m2 tömegű, vékony, de azért jó tartású, cellulózból gyártott papírfajta. A múlt században kalapok csomagolására használták, ma már csökkent az eredeti célra való felhasználás, és előtérbe kerültek más felhasználási célok, pl. a kenyér csomagolása stb.

Kartonok

Olyan papírtermékek elnevezése, amelyek négyzetmétertömege 180g/m˛ feletti, ill. az ITJ szerint 250-400 g/m˛ között van. Kevésbé hajlékony, fedőlapokhoz, üdvözlőkártyák, névjegyek készítéséhez használják. A 250-400 g/m2 tömegű kartontermék szerkezete szerint lehet egyrétegű, ekkor az anyagszerkezet egységes, ill. lehet a karton többrétegű, amikor az alkalmazott gyártástechnológiától függően eltérő tulajdonságú, anyag-összetételű egyedi rétegekből áll a termék. A nyomdaiparban leggyakrabban használt típusai az alabástrom-, kromó-, műnyomó, ofszet-, levelezőlap- és játékkártya-karton.

Kötészeti lemez

Jobb minőségű papírhulladékból készülő 400-6000 g/m2 súlyú simított felületű, lapos, hullámmentes fekvésű, nem vetemedő, jó ragasztóképességű, húzóképes szürke kézi-lemez. Kemény, merev anyagú papírlemez, amely a könyv merevítését, erősítését szolgálja. A keménytáblás könyveknél papír, vászon vagy bőrborítású. Vastagsága 1,5-3,5 mm közötti.

Középfinom csomagolópapír

Nagy papírhulladék tartalmú, egyenlőtlen anyageloszlású, felhős átnézetű, enyvezetlen, egy oldalt sima vagy gép-sima felületű, szürkésbarna papír.

Kreatív vagy design papír vagy karton

Grafikai célokra szánt papír vagy karton, amely tulajdonságait nemesíti a különleges alapanyag, vagy strukturált felület, illetve színezés. Tartalmazhat vízjelet, többféle rostot, vagy különleges bevonattal rendelkezhet. A kreatív papír olyan mázolatlan papír, mely felületét vagy anyagát speciális módszerekkel kezelik, így például bordázottságot vagy egyéb mintát képeznek rajta.

Milyen nyomtatványokra használjuk?

130-200 g között: esküvői és egyéb meghívóknál, étlapok készítésénél

280-320 g között: esküvői és egyéb meghívóknál, étlapoknál, névjegykártyák nyomtatásánál



Lapszerkezet

A rostok eloszlása egy papír vagy karton anyagában.

LWC

1. LightWeight Coated kis négyzet-métertömegű mázolt papír.

2. Minimális fatartalmú papírtekercses kiszerelésben rotációs nyomtatáshoz.

Merített papír

Csak különleges célokra gyártott ritkán alkalmazott papír. Nyersanyaga rendszerint parázsra és viszonylag hosszúra őrölt, legjobb minőségű rongycellulóz. Anyagában vagy felületén enyvezik. Valódi vízjellel, ritkábban bordázva állítják elő. Érdekessége: nincs száliránya.

Műnyomó papír

Minőségigényes termékek előállítására alkalmas, teljesen zárt, erősen simított felületű, mindkét oldalon mázolt papír. Krétázott, simított papír főleg képes (fotós, grafikus) anyagok nyomtatására. Fényes és matt változata ismert.

Műnyomó- mázolt papír

Mindkét oldalon mázolt papír. Az egyik legigényesebb nyomópapírfajta. Több szín nyomású, finom raszterű célokra használják, pl.:reprodukciós nyomtatáshoz. A műnyomóra felvitt pigmentréteg általában 1/3-a a papír tömegének. Az alappapírtól megkívánják a felületi egyenletességét, jól vegye fel a mázréteg, ne porozzon és felülete ne tépődjön fel. A mázréteg pigmentből, kötőanyagokból, műanyag-diszperziókból áll.

vastagsága: 90g, 115g, 135g, 150g, 170g,

Műnyomó karton: felülete mint a műnyomó papíré

vastagsága: 200g, 250g, 270g, 300g. A 300g-os műnyomó karton átlagos névjegy karton!

Milyen nyomtatványokra használjuk?

90-130 g között: szórólap, színes könyv belívje, plakát készítésénél

150-300 g között: füzet borító, prospektus nyomtatásánál

300 g-nál: könyv borító, brossúra, névjegy készítésénél

350 g-nál: erősebb névjegy, doboz nyomtatásánál

MWC

Közepes súlyú és mázolású papír 75-130gr/m2



Nátron csomagolópapír

Sárgásbarna, nagy szilárdságú, szívós, rugalmas, ropogós fogású papír. Elsősorban több rétegű, nagy teherbírású papírzsákok és -zacskók gyártásához használatos.

Ofszetpapír

Alapanyaga famentes, fehérített cellulóz. Tömör, zárt felületű, íróképes, merev tartású papír. Enyhén simított, natúr és felületkezelt kivitelben 80-140g/m2 tömegmeghatározók között, íves és tekercs kiszerelésben gyártott elsődlegesen ofszet nyomtatási technológiában felhasznált papírok általános elnevezése. Követelmény a mérettartósság és az illeszthetőség.

Mázolatlan Offset papír matt felületű, fénymásoló papír minőség

vastagsága: 70g, 80g, 90g, 100g, 120,g, 150g, 170g, "a fénymásoló papír általában 80g"

Offset karton: felülete mint az ofszet papíré

vastagsága: 200g, 220g, 250g

Milyen nyomtatványokra használjuk?

80-100 g között: egy vagy két színes újságok, könyv belívek, jegyzettömbök, levélpapírok készítésénél

90-150 g között: egy vagy két színes szórólap, tájékoztató, nyomtatvány, űrlap készítésénél

300-350 g-nál: dobozok készítésénél



Öntapadópapír

Olyan mázolt vagy mázolatlan papír, melynek az egyik oldala egy ragasztóréteggel van bevonva és speciális hordozóra van felragasztva. A vékony hordozó papírról a ragasztóval bevont öntapadó papír maradéktalanul eltávolítható és más helyre visszaszedhető vagy fix módon felragasztható.

Milyen nyomtatványokra használjuk?

Dobozok és üvegek címkézésénél, feliratozásnál, hibajavításnál használjuk.

Önátírós papír

Az önátíró papír olyan speciális festékkapszulát rejt a felületén, amely nyomásra megnyílik és átadja a festéket a következő papírra. Megkülönböztetjük az adó, a vevő és az adó-vevő önátírókat, attól függően, hogy az ív melyik oldalán helyezkednek el a festékkapszulák vagy melyik oldal képes ezeket fogadni. Nyomtatásnál mivel nem kis, hanem nagy felületen érkezik a nyomás, így a kapszulák nem nyílnak meg, csak akkor, ha mátrixos nyomtatóval vagy kézzel írunk rá.

Milyen nyomtatványokra használjuk?

Önátíró papírokat leginkább raktárkészlet nyilvántartásnál, nyugtáknál, számlák nyomtatásánál használunk.

Papírfajta

A nyomtatási eljárás igényeinek megfelelő papír, például: ofszet, műnyomó, plakátpapír, mélynyomó, biblianyomó, újságnyomó ívpapír, stb.

Papírmerítés

A papírgyártás hagyományos kézi módja. Merítéskor a papírt alkotó alap és segédanyagokat vízzel elkeverik, pépes masszát képezve. Ebbe a masszába aztán egy adott méretű és lyuksűrűségű szitát merítenek, amelyen a rostszálak fennmaradnak. Többszöri merítéssel növelni lehet a papír vastagságát. A szitán fennmaradó rostanyagot préselik, majd szárítják. Az így készült papír szélei recézettek, felülete érdesebb. Jó íróképességű, nyomtatható. Exkluzív névjegyek, oklevelek készítésére használják.

Papírméret

A papír méretét milliméterben adják meg, szélesség x magasság formában.

A sorozatú méretek:

  • A10: 26 x 37
  • A9: 37 x 52
  • A8: 52 x 74
  • A7: 74 x 105
  • A6: 105 x 148
  • A5: 148 x 210
  • A4: 210 x 297
  • A3: 297 x 420
  • A2: 420 x 594
  • A1: 594 x 841
  • A0: 841 x 1189
  • 2A0: 1189 x 1682
  • 4A0: 1682 x 2378

B sorozatú méretek:

  • B10: 31 x 44
  • B9: 44 x 62
  • B8: 62 x 88
  • B7: 88 x 125
  • B6: 125 x 176
  • B5: 176 x 250
  • B4: 250 x 353
  • B3: 353 x 500
  • B2: 500 x 707
  • B1: 707 x 1000
  • B0: 1000 x 1414

C sorozatú méretek:

  • C10: 28 x 40
  • C9: 40 x 57
  • C8: 57 x 81
  • C7: 81 x 114
  • C6: 114 x 162
  • C5: 162 x 229
  • C4: 229 x 324
  • C3: 324 x 458
  • C2: 458 x 648
  • C1: 648 x 917
  • C0: 917 x 1297

Különleges méretek

RA sorozatú méretek:

  • RA4: 215 x 305
  • RA3: 305 x 430
  • RA2: 430 x 610
  • RA1: 610 x 860
  • RA0: 860 x 1220

SRA sorozatú méretek:

  • SRA4: 225 x 320
  • SRA3: 320 x 450
  • SRA2: 450 x 640
  • SRA1: 640 x 900
  • SRA0: 900 x 1280

Papírok

Újságnyomó papír szilárdsága kicsi, feltétel, hogy nyomógépen ne szakadjon el. Általában 70-80 % facsiszolatot tartalmazza, enyvezetlen, simítását csak a papírgyártógép hengereitől kapja. Tekercsekben hozzák forgalomba. Súlya 40-55 g/m2
Folyóiratnyomó papír leginkább képes folyóiratok nyomtatására használják. Lehet nagy fatartalmú vagy tiszta cellulóz tartalmú is. 50-100 g/m2 tömegű felülete erősen simított.
Famentes papír kémiai úton felbontott alapanyagból készül. Gyártásához az így feltárt cellulózt alkalmazzák. Kémiai fehérítéssel és külön simítással akár színes illusztrációk nyomására is alkalmas papíranyag.
Regénynyomó papír fatartalmú, laza szerkezetű, sok töltőanyagot tartalmazó papír, 60-100 g/m2 tömegű
Ofszetnyomó papír famentes és fatartalmú változatai 65-120 g/m2 súlyban kerülnek forgalomba. Felületük gépsima vagy gyengén simított.
Kromo- és műnyomópapír a sűrűrácsos többszínnyomáshoz tökéletesen sima, fehér papírfelületre van szükség. A műnyomópapírnak mindkét oldala simított fényes vagy matt felületű. A Kromopapírnak csak az egyik oldalára nyomtatnak, ezért egyoldalasan mázolják finom krétaanyaggal. A kész papír 75-180 g/m2 súlyú.
Biblianyomópapír részben rongyanyagból gyártják 60 g/m2 súlyban. 25-30 % töltőanyagot tartalmaz, hogy ne legyen áttetsző.
Kartonok a 180 g/m2 -nél nehezebb papírokat kartonnak nevezzük. Többnyire ugyanolyan tulajdonságúak, mint a vékonyabb papírok, csupán grammsúlyuk nagyobb. Ennek megfelelően a nyomdatechnikában, mint ofszet-, műnyomó, fedél stb. kartonok kerülnek felhasználásra.
Lemezek elsősorban könyvkötés és dobozgyártás anyaga. Több rétegű, 70 x 100 cm ívek 25 kg-os egységsúlyú csomagokban árulják. Az egy csomagban található ívek száma a grammsúly megnevezését helyettesíti.

Papír felület

A papírgyártók a különböző felületek széles választékát kínálják könyvekhez és azok borítójához. Tipikus felületek a magas fényű és a matt.

A papírokat bevonattal látják el, hogy javítsák felületük tulajdonságait és vizuális megjelenésüket. Lehetnek a lap egy vagy mindkét oldalán bevonatosak. A felület fényességének biztosítása mellett a bevonat ráadásként befolyásolja a színárnyalatokat, a papír átlátszóságát és vastagságát éppúgy, mint viselkedését a festékanyagokra illetve beeső fényre. Ezért a nyomtatott színek mélysége és telítettsége a felhasznált bevonatnak megfelelően eltérő lehet.

Bevonatos papírokat általában az értéknövelt termékeknél alkalmazzuk. Ezek közé tartoznak a grafikákat és fotókat tartalmazó kiadványok, mint például a szakácskönyvek, művészeti albumok, éves riportok, marketing anyagok, brosúrák, és minden olyan nyomtatott anyag, amelynél az éles, gazdag tartalmú megjelenés kívánatos.

Papír szálirány

A papírív oldalaránya és a gyártási irány viszonya. A nyomdai munkák során figyelembe kell venni a szál- vagy rostirányt, a papír tulajdonságát ugyanis ez is befolyásolja. Lehet hossz és keresztszálirány.

A szálirány az az irány, amelyben a papírlap szálai fekszenek.

A hosszanti szálirány a lap hosszabb oldalával futnak párhuzamosan.

A kereszt szálirány a papír rövidebb oldalával fut párhuzamosan.

A szálirány fontos szerepet játszik a könyv végső minőségében. Meghatározza, hogyan hajtható, hajlítható, és milyen tapintású a papír. Befolyásolja a gerinc vastagságát, és hogy hogyan nyílik, fekszik ki a könyv. A száliránynak minden esetben párhuzamosan kell futnia a hajtással vagy a gerinccel.

Papírnév

Az egyes papírok - gyártók által adott - fantázianeve.

Papírvastagság

A papír vastagságát a mikronban adják meg, ami a mm ezredrésze.A nyomdai papírok vastagsága általában 10-45 mikron között változik.

Pausz papír

Csak szöveget tartalmazó kiadványok esetében alkalmas másolóeredeti a nyomólemez készítéshez. Tussal kihúzott rajzok másolására, valamint fénymásolás útján sokszorosított műszaki rajzok készítéséhez használatos papírfajta. Merev, törékeny, ropogós fogású, üvegszerű, könnyen behasadó, erősen kiőrölt papír. Áttetsző, jó íróképességű és jól radírozható, átnézete tiszta, egyenletes. Újabban meghívók, egyedi megjelenésű prospektusok készítéséhez is használják.

Pergamenpótló

A valódi pergamenre emlékeztető, erősen kiőrölt cellulózpapír. A szalmacellulóz zsírálló tulajdonságait javítja. A cél, kemény és nagy áttetszőségű, ropogós fogású, jól enyvezett papír előállítása. Általában 40 g/m2 tömegben gyártják.



Regénynyomópapír

Famentes és félfamentes behordásban gyártják. Gép-sima felületű, lágy, rugalmas fogású, átnézete egyenletesen felhős. Nem írható.



SC

Mázolt vagy mázolatlan simított papír, kevésbé fényes felületű fatartalmú papír, döntően magazinok nyomtatásához, ehhez illeszkedő (alacsony) grammatúrával 40-80g/m˛.

Selyempapír

A csomagolóanyagok között a legvékonyabb, ill. a legkisebb g/m2-súlyú papír. Többnyire 100% szulfitcellulózból többféle színben előállított, ritkábban még rongycellulózzal is erősített, nem anyagában, hanem fürdetve, utólag színezik.

Speciális méret

Bármely, a szabványtól különböző méret.

Szürkelemez

1. Kemény, merev anyagú papírlemez, amely a könyv merevítését, erősítését szolgálja. A keménytáblás könyveknél papír, vászon vagy bőrborítású. Vastagsága 1,5-3,5 mm közötti.

2. Dobozgyártásra és könyvkötészeti célokra használják, zömmel papírhulladék-behordással készítik. A gépi szürke lemez 450-900 g/m2 tömegű. Felülete sima, nagy szakítószilárdságú. Dobozokat, rekeszeket, naptárhátlapot, könyvfedelet, játékokat és tömítéseket gyártanak. Jól hajlíthatóak, hornyolhatóak.

Szűrőpapír

Folyadékszuszpenziók, vagy emulziók részecskéinek szelektív visszatartására alkalmas, enyvezetlen, minimális hamutartalmú, porózus papír. Általában rongytartalmú. Anyagösszetétele, őrlésfoka, szerkezete, vastagsága, négyzetmétertömege, felülete, légáteresztő képessége, szívóképessége stb. a rendeltetési cél függvénye.

Tábla

Kemény, merev anyagú papírlemez, amely a könyv merevítését, erősítését szolgálja. A keménytáblás könyveknél papír, vászon vagy bőrborítású. Vastagsága 1,5-3,5 mm közötti.

Térképnyomó papír

Az ofszetpapír egyik kiváló minőségű fajtája. Elsőrangúan nyomtatható, kiváló illesztőképességű és mérettartó, így a nedvesnyomó-eljárás során a térképek különböző színeinek határai a kész nyomaton ékesen elválnak. Fontos követelmény a nagy hajtogatási szilárdság, időállóság, nedves-szilárdság.

Transzparencia

A papírok fényáteresztő tulajdonsága, amely a papírt alkotó rostok és töltőanyagok fényabszorpciós és fénydiffúziós együtthatóitól, valamint a papír négyzetmétertömegétől függ.

Triplex karton

Háromrétegű karton. Az egyes rétegek anyagösszetétele eltérő. 250-900 g/m2 tömegű, különböző fedőrétegekkel, különböző színekben gyártják.



Újságnyomó tekercspapír

Rostanyag összetétele a nyomópapírok közül a legtöbb facsiszolatot tartalmazza. Nagymértékű lignintartalma miatt fény hatására oxidálódik, megsárgul. Töltőanyag-tartalma a felhasználás célja szerint változó.



Vágott méret

A kész nyomdai termék mérete. Keménytáblás könyvnél a könyvtest méretmegjelölése.

Vízjel

Papírgyártás során vízjelhengerrel a még nedves papírt gyengén tömörítik.

1. Az egyik legrégebbi - a nyomathordozó papírban alkalmazott - védelem, amelyet egyéb szabad szemmel is látható és/vagy csak ultraviola megvilágításban észlelhető különböző színű, a papírban véletlenszerűen eloszló pelyhezőkkel egészítenek ki. A korábban használatos egyszerű vízjelek fizikai és kémiai eljárással ma már eredményesen imitálhatóak. Az egyedi gyártású, csak cégünk számára kialakított nyomóformáról készülő, pozitív és negatív elemeket, valamint többfokozatú árnyalatot tartalmazó vízjel a ma ismert eljárásokkal nem hamisítható.

2. Az egyik legpatinásabb módszer papírok jelölésére, azonosítására, a hamisítás megelőzésére. A vízjel csaknem a papírgyártással egyidős.

Volumenpapír

Papírgyári eljárással könnyített (laza rostszerkezetű) papírok, melyek vastagabbak a vele azonos grammsúlyú papíroknál akár kétszeresére is nő. . Fajlagos térfogata nagy, szerkezete laza, a papír megkívánt vastagsága miatt általában simítatlan. Töltőanyagot nem tartalmaz. Nedvszívó, puha papír, amelyet 60-120 g/m˛ tömeghatárok között gyártanak.  Hasznos, ha egy könyvnél kevés terjedelemmel dolgozunk és vastagabbá szeretnénk tenni a könyvet.

Milyen nyomtatványokra használjuk?

Leginkább könyv belíveinek nyomtatásánál használjuk.



Zsírhatlan papírok

Zsíros jellegű élelmiszerek átszívódását gátolják meg. A papír zsírállósága kémiai kezeléssel (pl. pergamen), és a rostok különleges őrlésével (pl. pergamin) alakítható ki.